Kvalifikované certifikační autority

Akreditovaní poskytovatelé certifikačních služeb

K důvěryhodné archivaci dokumentů je mimo jiné potřeba vlastnit kvalifikovaný digitální certifikát. Jedná se o certifikát, který je vydán za zákonem definovaných podmínek se zákonem definovanými náležitostmi. Takový certifikát je také vydán akreditovaným poskytovatelem certifikačních služeb. Akreditaci pro vydávání kvalifikovaných certifikátů uděluje Ministerstvo vnitra ČR na základě:

  • splnění podmínek předepsaných zákonem v souladu s § 10 odst. 4 zákona č. 227/2000 Sb., (zákon o elektronickém podpisu)
  • splnění podmínek, požadavků a postupů stanovených vyhláškou č. 378/2006 Sb., o postupech kvalifikovaných poskytovatelů certifikačních služeb, o požadavcích na nástroje elektronického podpisu a o požadavcích na ochranu dat pro vytváření elektronických značek (vyhláška o postupech kvalifikovaných poskytovatelů certifikačních služeb)
  • ověření kvalifikovaných systémových certifikátů Ministerstvem vnitra podle § 9 odst. 2 písm. d) zákona o elektronickém podpisu.

Akreditované certifikační autority mají právo vydávat tyto typy certifikátů:

  • Kvalifikovaný digitální certifikát
  • Kvalifikovaný systémový certifikát
  • Kvalifikované časové razítko

V České republice jsou akreditovány 3 certifikační autority. Jedná se o:

  1. První certifikační autorita, a.s., akreditace udělena 15.03.2002
  2. Česká pošta, s.p., akreditace udělena 15.07.2005
  3. eIdentity, a.s., akreditace udělena 12.09.2005

 

Máte dotaz? Potřebujete poradit? Napište nám!

Your name *

Děkujeme za Váš dotaz. Brzy se Vám ozveme.

Kontaktní informace

O nás

Jsme skupinou, která se zabývá problematikou důvěryhodné archivace dokumentů v elekronické podobě. Zabýváme se elekronickým zpracováním dokumentů tak, aby byly naplněny evropské a státní legislativní normy a zákony. Konečně lze říci, že dokument v elektronické podobě má stejnou hodnotu jako v papírové! Čtěte více zde!