MS Outlook a elektronický podpis

MS Outlook 2013 a digitální certifikát pro elektronické podepisování.

Účelem tohoto textu je poskytnutí technického návodu k instalaci elektronického podpisu v aplikaci MS Outlook 2013 pro podepisování a šifrování e-mailů. Aplikace MS Office podporuje nativně tuto funkcionalitu od verze 2003. Jedná se o jednu ze základních bezpečnostních funkcí kancelářského balíku.

Pro nastavení elektronického podpisu v aplikaci je nutné mít splněn předpoklad vlastnictví platného digitálního certifikátu, nainstalovaného v systému MS Windows včetně privátního klíče. V případě, že bude žádoucí komunikovat s orgány státní správy, je možno použít kvalifikovaný certifikát, vydaný jednou ze tří kvalifikovných certifikačních autorit. Jejich seznam je k dispozici zde.

Další text bude popisovat postupné kroky za pomocí obrazovek systému

  • V prvním kroku bude provedena kontrola instalace certifikátu v systému MS Windows. Kombinaci kláves Klávesa Windows + R, a zadáním příkazu certmgr.msc se spustí aplikace pro správu certifikátu v sytému. Rozklikněte ve stromové struktuře (vlevo) Osobní – Certifikáty. V pravé polovině okna jsou zobrazeny všechny osobní certifikáty, které byly nainstalovány pod účtem uživatele. Důležitý je 3. sloupec - Datum expirace, který zobrazuje platnost certifikátu do data. Jestliže není v systému nainstalován platný certifikát, je nutné požádat o jeho vydání certifikační autoritu.

Certifikáty

  • Je-li předpoklad, uvedený v úvodu článku splněn, pojďme se podívat na aplikaci MS Outlook a její nastavení. Spusťte program a vyberte v poli ribbonů SOUBOR, položku Možnosti. V levém sloupci dole klikněte na položku Centrum zabezpečení a vpravo na tlačítko Nastavení Centra zebezpečení.

Options

  • V okně Centrum zabezpečení zkontrolujte v horní části okna Výchozí nastavení (musí být zobrazen název profilu s emailovou adresou), případně nastavení prvních dvou možností – Zašifrovat obsah…, a Přidat digitální podpis…. Nastavení se uloží stisknutím tlačítka OK.

Security Center

  • Nyní vytvořte novou poštovní zprávu. Klikněte na ribbon MOŽNOSTI. V sekci Oprávnění jsou k dispozici dvě nová tlačítka – Šifrovat a Podepsat.

New Message

 

V případě, že je nutné šifrovat komunikaci s protější stranou, musí být v systému uložen platný certifikát komunikačního protějšku. Bez něj nelze e-mail šifrovat. K jeho získání požádejte protějšek o poslání podepsaného e-mailu. MS Outlook si potřebné informace uloží automaticky. Stejným, způsobem lze distribuovat vlastní certifikát.

Nastavení bezpečnostních prvků pro šifrování a podepisování lze stejně nastavit ve verzi MS Outlook 2010. Ve verzích 2007 a 2003 je postup stejný z pohledu nastavení. Prvky pro konfiguraci jsou umístěny jinak, jelikož obě uvedené verze se ovládají pomocí aplikačního menu.

Máte dotaz? Potřebujete poradit? Napište nám!

Děkujeme za Váš dotaz. Brzy se Vám ozveme.

Kontaktní informace

O nás

Jsme skupinou, která se zabývá problematikou důvěryhodné archivace dokumentů v elekronické podobě. Zabýváme se elekronickým zpracováním dokumentů tak, aby byly naplněny evropské a státní legislativní normy a zákony. Konečně lze říci, že dokument v elektronické podobě má stejnou hodnotu jako v papírové! Čtěte více zde!