Pořizování kopií osobních dokladů při vydávání kvalifikovaných certifikátů

Vyjádření MV ČR ke kopírování dokladů při vydávání kvalifikovaných certifikátů

Vzhledem k tomu, že se začaly hromadit nespokojené připomínky ke kopírování osobních dokladů při vydávání kvalifikovaných certifikátů (Digitální certifikát), vydalo Ministerstvo vnitra své stanovisko. Toto prohlášení ze dne 17. června 2011 vysvětluje, proč je nutné vytvářet kopii osobních dokladů a jak se k tomu staví zákon o ochraně osobních údajů.

Obecně platí zákaz pořizování kopie osobních dokladů, kde zákon č. 328/1999 sb., o občanských průkazech definuje dvě výjimky, kdy je možné toto pravidlo porušit. První výjimka říká, že je možné vytvořit kopii dokladu, když s tím občan souhlasí, nicméně druhá výjimka mluví o pořizování kopií dle zvláštního právního předpisu, nebo mezinárodní smlouvou, kterou je Česká republika vázána (zákon č. 227/2000 Sb). Při vytváření kopie osobních dokladů pro vydání kvalifikovaného certifikátu, je právě využito druhé výjimky.

Z výše uvedených skutečností lze jednoznačně říci, že pořizování kopie osobních dokladů je v souladu se zákonem. Detailní vyjádření, které popisuje nutnost pořizování osobních dokladů, najdete v oficiálním vyjádření Ministerstva vnitra (odkaz níže).

Zdroje:

http://www.mvcr.cz/clanek/informace-k-porizovani-kopii-osobnich-dokladu-pri-vydavani-kvalifikovanych-certifikatu-kvalifikovanymi-poskytovateli-certifikacnich-sluzeb.aspx

Máte dotaz? Potřebujete poradit? Napište nám!

Your name *

Děkujeme za Váš dotaz. Brzy se Vám ozveme.

Kontaktní informace

O nás

Jsme skupinou, která se zabývá problematikou důvěryhodné archivace dokumentů v elekronické podobě. Zabýváme se elekronickým zpracováním dokumentů tak, aby byly naplněny evropské a státní legislativní normy a zákony. Konečně lze říci, že dokument v elektronické podobě má stejnou hodnotu jako v papírové! Čtěte více zde!